Koło Gospodyń Wiejskich

 

Nasza społeczno - oświatowa organizacja kobiet wiejskich działa od 1958 roku. W okresie początkowym  zrzeszenie działało pod auspicjami Ligi Kobiet w latach 60-tych przekształcone zostało w Koło Gospodyń Wiejskich. Pierwszą przewodniczącą założonej w 1958 r. organizacji  była Pani Janina Kotlarska i pełniła tą funkcję przez 10 lat. W roku 1968 przewodniczącą Koła została Pani Helena Grelak, a od roku 1978 do dnia dzisiejszego przewodniczącą Koła jest Pani Agnieszka Kubicka. W czasie swojej prawie 50 letniej działalności liczebność koła zmieniała się. Na początku swojej działalności i w latach 70-tych była organizacją masową, skupiającą ponad 150 członkiń. Organizacja nasza statutowo nastawiona jest na pomaganie kobietom wiejskim w ich życiu codziennym. Sukcesywnie dokonywano zakupów deficytowych towarów w systemie ratalnym takich jak: pralki, kuchenki gazowe, sprzęt radiowo - telewizyjny, bądź rowery. Z zakupów tych korzystało wiele rodzin, a dzięki zwiększonej dostępności niektórych artykułów życie na wsi stawało się znośniejsze. W minionym okresie organizowane było wiele kursów, m.in. kroju i szycia, gotowania, pieczenia,  sporządzania surówek, sałatek itp. W  kursach licznie i chętnie uczestniczyły członkinie Koła, jak również panie nie zrzeszone w naszym kole. KGW organizowało zbiorowe zakupy piskląt : 12.000 szt kur, 500 szt kaczek i ponad 100 gęsi. Wspomnieć także należy o organizowanych w latach minionych dziecińcach. Z tej zorganizowanej formy pomocy okresu żniwnego skorzystały dzieci  z  całej wsi. Jesteśmy organizacją kobiet wiejskich, mamy swój czynny udział w budowie i rozbudowie Domu Kultury w Kębłowie. Z tego też względu korzystamy z zaplecza kuchennego znajdującego się w piwnicy Domu Kultury, które  wyposażone zostało ze  środków  własnych naszego Koła. Kuchnię udostępniamy odpłatnie na imprezy rodzinne i publiczne, a  uzyskane pieniądze inwestujemy w wyposażenie kuchni i jej modernizację. Poniższe zdjęcia obrazują nasze pomieszczenia w piwnicy Domu Kultury. Jedzenie z naszej kuchni smakuje i pachnie domowo. Zobaczcie Państwo sami.


 


 

Kuchnia wyposażona jest w 2 patelnie, 2 kuchenki gazowe, 2 lodówki i dużą szafę chłodniczą. Gospodynie kębłowskie znane są w okolicy ze smacznej kuchni. Oprócz nowinek kulinarnych z którymi zapoznawałyśmy się na kursach, powszechnie znane są  rodzime potrawy. Nasze babcie i mamy na uroczysty obiad przygotowywały czerninę z suszonymi owocami, do tego była kaczka nadziewana kaszą, lub jabłkami, pyzy domowej roboty, ciemny sos,  do tego konieczna była modra kapusta i kompot ze śliwek. ....te rosoły z podwórkowej kury z makaronem domowej roboty, z marchewką i  natką pietruszki, na drugie danie sos potrawkowy delikatny jak krem, do tego ryż....... , a te bigosy.....  Z babcinej kuchni nasze panie wspominają smak potraw o których powoli zapominamy: ślepe ryby, gzik z olejem lnianym, jagły z sosem grzybowym, zupa rybna, szare kluski, bliny, no i zaniechane, zapomniane już potrawy z  baranina. Wspomnę jeszcze swojski placek pod śliwkami, polukrowany, z czarną zbożową kawą, no a świeża maślanka z kierzynki.....a ten swojski chleb na winnych, albo chrzanowych liściach...........
W dawnej kuchni kębłowskiej powszechne było suszenie gruszek, śliwek, jabłek, czarnych jagód. Każda gospodyni miała na zimę zapas suszonej lipy, mięty, rumianku, świetlika, czarciego żebra (ostrożeń),  liści brzozy, czy innych ziół niezbędnych do normalnego funkcjonowania domu i rodziny. To wielopokoleniowa rodzina była zawsze ostoją tradycji, a kobiety jej strażniczkami.
Na przestrzeni minionych lat zorganizowanych było wiele pogadanek i prelekcji z lekarzami, pielęgniarkami i położnymi.  Częste i serdeczne kontakty mamy z p. Zofią Ball, która jest instruktorem i specjalistką Wiejskiego Gospodarstwa Domowego w ODR Kalsk.
W ramach naszej działalności organizujemy  pielgrzymki do polskich sanktuariów, oraz wycieczki krajoznawcze.

  


Przed Panoramą Racławicką we Wrocławiu

  


Spotkanie przy ognisku 

Od wielu lat spotykamy się raz w miesiącu, a nasze zbiórki są  okazją miłego spędzenia wolnego czasu i wspólnego  pośpiewania. Prawie każda z nas ma kilkuletni staż śpiewania  w chórze kościelnym i w Zespole Pieśni i Tańca "Kębłowo", więc śpiewanie jest naszym żywiołem..  Spotykamy się  przy ognisku i z okazji Dnia Kobiet, dzielimy się opłatkiem z okazji Bożego Narodzenia i jajkiem wielkanocnym. . Każdego roku organizujemy wieczorki taneczne i zabawy, z których dochód zasila kasę KGW. 
Wieś powoli zmienia swój charakter, zmniejsza się ilość gospodarstw rolnych. W kuchni obowiązuje coraz częściej moda, tak samo jak w innych dziedzinach życia. Młodzi mieszkańcy coraz powszechniej szukają pracy poza rolnictwem, chociaż nie rezygnują z zamieszkania w Kębłowie. W ostatnich 20 - 30 latach  wybudowanych zostało wiele nowych domów, w których są nowoczesne sprzęty, ale pozostała wielkopolska tradycja.
 


 

Członkinie KGW uczestniczą we wszystkich wioskowych uroczystościach. Na zdjęciu p. Krystyna Ziomek i p. Wiesława Koza  składają gratulacje prezesowi Kółka Rolniczego p. Wawrzyńcowi Kotlarskiemu.
W latach minionych KGW kierowały Panie wybierane do Zarządów:
11.01.1978 rok - Kubicka Agnieszka - przewodnicząca, Waligórska Elżbieta - zastępca przewodniczącej, Ceglarek Władysława - sekretarz, Stachowiak Maria - skarbnik;
15.01.1987 rok - Kubicka Agnieszka - przewodnicząca, Stachowiak Maria - skarbnik, Kaczmarek Elżbieta - sekretarz;
18.01.1989 rok - Kubicka Agnieszka - przewodnicząca - Rogozińska Bożena - sekretarz, Ziomek Krystyna - skarbnik.
Działalność naszej organizacji jest szeroka i różnorodna. Jesteśmy dumne, że możemy kontynuować działalność pokoleń wcześniejszych. 
 

Koło Gospodyń Wiejskich w dniu 27.08.2007 powołało

Zarząd w składzie:
Mirosława Dokowicz - przewodnicząca
Emilia Nawrocka - z-ca przewodniczącej
Maria Grześ - sekretarz
Anna Pacyna - skarbnik

Opracowała: Krystyna Ziomek

 

 






Chcesz otrzymywać bezpłatne wiadomości SMS z naszej miejsowości?

Wyślij SMS o treści TAK.pwl038

na numer 661 000 112

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © by www.keblowo.pl 2004 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"
stat4u